Skip to content

Underclassmen Academic Awards June 5, 2019

Jad Bendarkawi was recognized as the Overall Academic Achiever of his Class of 2020 at the Academic Awards Ceremony on June 5.

June 11, 2019

Underclassmen were recognized on Weds. June 5 at the annual awards night. Following is a list of the award recipients.

National Leadership Award (formerly I Dare You Award) – Madeline Gear

Rensselaer Medal Scholarship Award – Mathematics and Science – Tyler Gambon

High Honors Three Terms This Year: Grade 11– Jad Bendarkawi, Kathryn Buckley, Julia Yeadon; Grade 10– Cullen Rogers; Grade 9– Ngan Nguyen

St. Michael’s College Book Award  Tyler Johnson, Hannah Wyllie

Academic Excellence Certificates and Academic Letters:

Juniors: Sean Belmonte, Nicolle Ligia Gudiel Winter, Bryce Taylor

Sophomores:  Jared Allen, Devin Cavicchi, Julia De Lima, Gianna Gervasi, Grace Henry, Bridget Hughes, Robert Ivil III, Chloe Jones, Russell Jones, Ann Kelley, Alexxys MacDonald, Joseph Nguyen, Althea Olsen, Cullen Rogers, Zachary Solomon

Leadership Awards

Boys State – Tyler Gambon, Mathew Bruzzese

Junior Tyler Gambon received the Rensselaer Medal Scholarship Award  for Mathematics and Science from Mr. Damon and Ms. Paulding.

    

Girls State – Kathryn Buckley, Nicolle Ligia Gudiel Winter                         

Hugh O’Brien Youth Leadership Award  Nijaya Oehlschlagel

Mass STAR Youth Leadership Award – Grace Henry

RHS Global Ambassador Program Award – Madeline Gear

Ms. Hoyo presents junior Madeline Gear with a plaque recognizing her distinction as a Global Ambassador this year.

Academic Achievement Awards

ART

Gr. 10  Rebecca Killion

Gr. 11. Lydia McWilliams, Bryce Taylor

COMPUTER SCIENCE

Gr. 9  Grace Condon

Gr. 10 Damon Welles

Gr. 11 Oliver Reera

COMMUNICATION/DIGITAL MEDIA

Gr. 10 Mariana O’Connor

Gr.   11  Erin Kearns

Junior Erin Kearns received an Academic Achievement Award in Digital Media and Communications from Mr. David Cable-Murphy

ENGLISH

Gr.9. Emilee Scannell

Gr.10. Cullen Rogers

Gr.11. Lara Glennon

FAMILY CONSUMER SCIENCE

Gr.9.  Victoria Crowley, Julia Elie

Gr. 10  Beatriz Quirino, Thorn Annis

Gr. 11  Jason Sahn, Lauren Buker

WORLD LANGUAGE/Spanish

Gr.9.Leah Leonard, Maria Pala

Gr.10 Julia De Lima

Gr. 11 Kathryn Buckley

WORLD LANGUAGE/French

Gr.9. Abigail Spengler

Lara Glennon received the Academic Achievement Award in English from Ms. Carol Cahill.

Gr.10. Hissam Dubois

Gr.  11 Kerin Dalton

HEALTH

Gr. 9 Skyler Hitchcock

MATHEMATICS

Gr.9. Olivia Jones

Gr.11. Caroline Elie

MUSIC

Gr.9  Kathleen Nee, Ngan Nguyen

Gr. 10 Zachary Solomon, Emily Gaboriault

Junior Phil Pattison receives an Acadmeic Achievement Award for Music from Ms. Victoria McComb.

Gr. 11  Philip Pattison, Haley Nee

PHYSICAL EDUCATION

Gr. 10 Allison Whitman, Nicholas Leander

Gr.11. Mia Comeau

SCIENCE

Gr.9. Jordan Stec, Kevin Matos Donorato Soares Campos

Gr. 10 Jonah Pishkin

Gr. 11 Madeline Gear, Rachel Spano

PRE-ENGINEERING/ROBOTICS

Gr. 11 Jacob Willis

HISTORY/SOCIAL SCIENCE

Grade 9 students, William Maynard-Pimentel, and Max Huggins receive Academic Achievement Awards in Construction Technology from Mrs. Brenda Folsom

Gr.9.  multi-winners

Gr. 10   multi-winners

Gr. 11   multi-winners

CONSTRUCTION TECHNOLOGY

Gr. 9 William Maynard-Pimentel, Max Huggins

 

Gr. 10 Patrick Moriarty, Thomas McSweeney

Gr. 11 Vitor Santos, Joseph Murray

Freshman Ava LaBollita receives an Academic Multi-Achievement Award for English, French, and History/Social Sciences from Mr. Rich MacAllister.

MULTI-AWARD WINNERS

Gr.9. Ava LaBollita: English, World Language/French, History/Social Science

Ramzey Youssef:   Mathematics, History/Social Science

Callie Gillan: Art, Health

Gr. 10  Althea Olsen:English, Science

Jared Allen:  World Language/French, History/Social Science

Russell Jones: Mathematics, History/Social Science

Devin Cavicchi: World Language/Spanish, Mathematics

Gr. 11 Tyler Johnson:English, Mathematics

Tyler Gambon: World Language/Spanish, History/Social Science

Nicolle Ligia Gudiel-Winter:World Language/French, History/Social Science

Owen Shea: Physical Education, Pre-Engineering/Robotics

Monalisa Almeida receives the Overall Achievement Award for Grade 9 from Asst. Principal Ms. Kathy Paulding.

OVERALL OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVER

Grade 9.  Monalisa Almeida

Grade 10    Ann Kelley

Ann Kelly receives the Overall Academic Achievement Award for Grade 10 from Dean of Students, Mr. Fred Damon.

Grade 11    Jad Bendarkawi

 

Go to the Veritas website for photo galleries of all the award winners

Translate »

Copyright © 2019 Rockland Public Schools · Site Design by JGPR · Log in